اولین نکته ای که باید برای تعویض روغن بدانیم…

 

در  این مرحله  از آموزش تعویض روغن ماشین ، به این نکته می پردازیم . که بهتر است روغن موتور مناسب خود را از سوی شرکت خودروساز ، یا دفترچه راهنمای خودرو و یا تماس با اتوامداد و گرفتن مشاوره از کارشناسان اتوامداد تهیه کنید.

1. پارک کردن ماشین

اولین مرحله از آموزش تعویض روغن ماشین این است که ماشین خود را در یک فضای کافی و تخت پارک کنید . توجه داشته باشید که باید اجازه دهیم موتور نسبتا خنک شود و اگر ماشین شما خاموش بوده اجازه دهید موتور گرم شود و سپس چند دقیقه صبر کنید که موتور کار کرده کمی سرد شود.

2. استفاده از جک

قسمتی از خودرو که موتور در آن قسمت قرار دارد به وسیله جک بالا بیاورید؛ اگر ماشین شما شاسی بلند باشد نیازی به استفاده از جک نیست.

3. پیچ تخلیه را باز کنید

در سومین مرحله از آموزش نحوه تعویض روغن ماشین همانطور که در تصویر پیچ تخلیه را نشان می دهد؛ به زیر ماشین رفته و پس از یافتن آن و قرار دادن ظرف زیر آن، با آچار مناسب پیچ را گرفته و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. پس از باز کردن پیچ اجازه دهید روغن به طور کامل تخلیه شود.

4.چک کردن واشر پیچ تخلیه

پس از گذشت چن دقیقه که روغن خودرو تخلیه شد و به مرحله قطره قطره رسید باید پیچ تخلیه را ببندیم؛ قبل از این کار حتما واشر پیچ تخلیه را چک کنید که دچار پارگی یا پوسیدگی نشده باشد؛ در صورت مشاهده خرابی واشر جدید را جایگزین واشر قدیمی کرده و پیچ تخلیه را ببندید.

5. تعویض فیلتر روغن جدید با فیلتر روغن قدیم

در این مرحله از آموزش تعویض روغن ماشین نحوه صحیح تعویض فیلتر به شما آموزش داده می شود.

فیلتر را می توان از قسمت بالا یافت. برای اینکار کاپوت را بالا بزنید و پس از یافتن فیلتر با استفاده از آچار مخصوص فیلتر، آن را باز کنید. دقت کنیدکه فیلتر به همراه واشر باشد در غیر اینصورت واشر را به طور جداگانه جدا کنید. حال مقداری روغن به لبه فیلتر جدید بزنید و آن را نصب کنید. برای نصب فیلتر لازم به استفاده از آچار نیست. همچنین نیازی نیست آن را خیلی سفت کنید.

6. اضافه کردن روغن موتور ماشین

اصلی ترین مرحله آموزش تعویض روغن ماشین اضافه کردن روغن جدید است. برای اینکار ابتدا در پوش روغن موتور را باز کنید. سپس با استفاده از یک قیف مقداری روغن اضافه کنید. دقت کنید نباید هیچ گونه ریزشی از پیچ تخلیه و فیلتر روغن داشته باشید . در این صورت حتما باید این مشکل اصلاح شود.

7. بررسی سطح روغن موتور ماشین

برای این کار ماشین خود را به مدت 30ثانیه روشن بگذارید؛ ودر این حین پیچ تخلیه و فیلتر تخلیه را چک کنید. که ریزش روغن نداشته باشند؛ سپس میله ای به همراه یک حلقه قرمز کنار موتور  را بیرون بکشید؛ و با دستمال تمیز کنید؛ سپس دوباره آن را در جای خود قرار دهید و بیرون بکشید؛ اگر سطح روغن از خط تراز بالاتر بود یعنی باید از روغن آن کاسته شود اگر کمتر بود باید به آن روغن اضافه کنید.

نکات طلایی در مورد مبحث آموزش تعویض روغن ماشین

  • رای تغییر روغن مینرال به سنتتیک باید روغن مینرال را بدون تعویض فیلتر تخلیه کنید و روغن فلاشینگ(روغنی است که تنها کاربرد آن از بین بردن رسوبات ته نشین شده در موتور است) را جایگزین کنید و اجازه دهید موتور به مدت 20دقیقه کار کند . پس از آن  روغن فلاشینگ را تخلیه و تعویض فیلتر روغن جدید را طبق مراحل گفته شده در مبحث آموزش تعویض روغن ماشین اضافه کنید.
  • برای آگاهی از اینکه کدام یک از انواع روغن ها برای خودرو شما مناسب است؛ بهترین راهکار استفاده از سامانه اتوامداد است.
  • اگر تعویض روغن ماشین را در زمستان انجام می دهید دقت کنید که از روشن بودن موتور ماشینتان بیشتر از 6ساعت نگذشته باشد.
  • بعد از تعویض روغن ماشین خود حتما روغن سوخته تعویضی را جمع آوری کنید و به نزدیک ترین تعویض روغنی خود تحویل دهید . تا در چرخه باز یافت قرار گیرد.

 

در صورت هر گونه سوال در مورد نحوه تعویض روغن ماشین سامانه اتو امداد آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.  همچنین می توانید از ارائه خدمات تعویض روغن در محل سامانه ما نیز برای انجام اینکار استفاده کنید. در ضمن جهت استفاده از مشاوره رایگان قبل از خرید با شماره های 09307332303 و 02177273160 تماس بگیرید .