بررسی نقش روغن موتور در خودروی شما

همانطور که می دانید خون بعنوان یک شریان اصلی در بدن ما جریان دارد، روغن موتور هم در خودروی شما جریان داشته و وظایفی مهمی از جمله خنک کاری، پاک کنندگی و جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی را بر عهده دارد.

با انتخاب یک روغن موتور مناسب برای خودروی خود نه تنها به سلامتی خود (عدم  آلودگی محیط زیست) و خودرویمان کمک می کنیم، بلکه باعث کاهش مصرف سوخت، هزینه تعمیرات و آسیب های زیست محیطی می شویم. در ادامه وظایف مهمی که روغن موتور در خودروی شما دارد را بیان می کنیم.

روغن موتور وظایف مهمی را در خودرو برعهده دارد از جمله :

اصطکاک بین اجزا را کاهش می‌دهد

موتور از قطعات متحرک ساخته شده است و مسلما بین آنها اصطکاک وجود دارد. هرجا که اصطکاک هست، گرما هم هست. روغن موتور، اصطکاک بین قطعات فلزی را از بین می‌برد تا گرمای ناشی از آن، موتور را داغ نکند. همچنین جلوی ساییدگی قطعات را می‌گیرد. می‌دانید که تعمیر و تعویض قطعات ساییده‌شده موتور هزینه زیادی برمی‌دارد. بنابراین با یک روغن موتور مناسب، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید.

گرما را از چرخه احتراق دور می‌کند

موتور با تولید انفجارهای کنترل‌شده یا احتراق درون سیلندرها کار می‌کند. حال اگر گرمای ناشی از اصطکاک به این انفجارهای کنترل‌شده اضافه شود، موتور خودرو مشکل پیدا می‌کند. روغن موتور مانند عایق از رسیدن گرما به این چرخه جلوگیری می‌کند.

محصولات جانبی ناخواسته را جذب می‌کند

در فرایند احتراق محصولات ناخواسته‌ای مانند اسیدها و اکسید سیلیکون تولید می‌شوند که اگر وارد سایر قسمت‌های موتور شوند، به آن آسیب وارد می‌کنند. روغن موتور مانند یک آهنربا این مواد را جذب می‌کند و به‌حالت تعلیق درمی‌آورد.

زنگ‌زدگی را به حداقل می‌رساند

در فرایند احتراق، سوخت باید با هوا که حاوی اکسیژن است مخلوط شود. اکسیژن باعث خوردگی و زنگ‌زدن فلزات می‌شود. درست است که نمی‌توانیم جلوی رسیدن هوا به موتور را بگیریم، اما با استفاده از روغن موتور می‌توانیم اثرات اکسیدکنندگی آن را به حداقل برسانیم.

چند نکته:

  • هرچه سطح کیفیت (API ) روغن بالاتر باشد، کیلومتر کارکرد خودرو بیشتر می شود
  • حتی در صورت عدم استفاده از خودرو، روغن باید نهایتا پس از 6 ماه تعویض شود.
  • سیاه نشدن روغن نشان از پایین بودن قدرت پاک کنندگی آن است.
  •  هرساعت کارکرد در جای موتور معادل 50 کیلومتر محاسبه می گردد.

برای بررسی و خرید روغن موتور خودروی خود می توانید وارد سایت اتو امداد شوید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. همچنین برای ارتباط با کارشناسان اتوامداد می توانید با شماره تلفن های 09352520252 و 2-77273160-021 تماس بگیرید.